Nový zákoník práce a jeho změny

17. 02. 2013, Odškodnění

Nový zákoník práce navzdory očekávání zas až tak nic závratného nepřinesl a naopak některé změny, po nichž bylo dlouho voláno se do něj ani nedostaly. Níže uvádíme základní přehled změn:

 

Práce na dobu určitou na 3 roky a dvojnásobným prosloužením, tedy maximálně 9 let.

 

Dohodu o provedení práce prosloužil ze 150 na 300 hodin ročně. Tato dohoda musí vždy písemná.

 

Beze změn zůstalo vyplácení cestovních náhrad u dohody o provedení práce, až na nějaké drobnosti. Cestovní náhrady je možné vyplácet pouze v případě, že to bylo písemně ujednáno a že pracovník má stanoveno pravidelné pracoviště.

 

U dohod o provedení práce s odměnou nad 10.000,- Kč musí být odváděno zdravotní a sociální pojištění, ale zase bude zaměstnanci po dobu 21 dnů od zaměstnavatele vyplácena nemocenská. Tím je dohoda o provedení práce prakticky na úrovni pracovního poměru, kdy po skončení dohody o provedení práce je zaměstnavatel povinen vystavit pracovníkovi zápočtový list. Vzniká Vám ale také nárok na podporu od úřadu práce.

 

Nově Vám zaměstnavatel nemusí již proplácet přesčasy, pokud toto ujednání zahrnuje Vaše pracovní smlouva. Příplatky za práci o víkendech a v noci lze domluvit individuálně.

 

V pracovní smlouvě se také může objevit dohoda o konkurenční doložce, pokud ji podepíšete, musíte ji při hledání nového zaměstnání dodržet.

 

Sjednaná zkušební doba nesmí být prodlužována, vyjma dovolených a překážek v práci, naopak může být pouze zkrácena. Zkušební doba vedoucích zaměstnanců může činit až 6 měsíců.

 

Zaměstnavatel může dát výpověď zaměstnanci, jenž nedodržuje léčebný režim.

 

Zaměstnavatel, po vzájemné dohodě se zaměstnancem, jej může přidělit jinému zaměstnavateli.

Dotazy z poradny

Otázka - urazová renta invalidní duchod

dobrý den,mám dotaz-pobírám urazovou rentu.pojištovna po mě chtěla abych si zažádal o invalidní duchod,který mi byl přiznán v 1.stupni.10procent následky prac.urazu 35procent depresivní...

, 05.04.2018
Odpověď

Dobrý den, ano budete, prakticky ve stejné výši, akorát část Vám bude platit stát, jako invalidní důchod, který se od renty odpočítává, zbytek stále plátce renty.   S pozdravem JŠ

Bc. Jiří Šauer , 30.04.2018
Otázka - Odškodné

Dobrý den. V roce 2012 jsem měla autonehodu. Pojišťovna viníka mi vyplatila odškodné bolestné. Mám ID 2stupně a trvalé nasledky. Tento měsíc jsem podstoupila další operaci kolene. Mam dotaz jestli...

, 21.03.2018
Odpověď

Dobrý den, žádat musíte po viníkovi autonehody, ale vůbec nebude od věci, pokud pošlete kopii pojistiteli. Dobodování bolestného po další operaci provede ošetřující lékař, přesně tak jako před tím....

Bc. Jiří Šauer , 30.04.2018
Zobrazit celou poradnu

Firmy z této oblasti

O nás

Proti komu mohu uplatňovat svůj nárok

Z čeho mohu uplatňovat nárok na odškodnění

Jaký nárok, nároky lze uplatňovat

více

Kontaktujte nás

Sídlo společnosti
Centrum odškodného, s.r.o.
IČ: 28 74 07 69
Bělehradská 1184/11
400 01 Ústí nad Labem
Telefon: 475 201 008, 475 201 025
odskodne@odskodne.cz

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.odskodne.cz pište na odskodne@odskodne.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference